Translate

pondělí 9. července 2012

Zahrádka "V dolíku, zahrádka levandulová"My dvě,co spolu píšeme, máme své zahrádky. Tohle bude o té mojí...
 
Láska k zahradě se u mne snoubí s láskou k velkým psům. Zdá se vám to neslučitelné? Mě ne.  Jen nečekaně velké stádo štěňat mne kdysi vyvedlo ztrochu z rovnováhy. Když se smečka rozběhla do světa, nastal čas zrekonstruovat to, co zbylo po patnácti vlkodávcích.  Pamětníci možná vzpomenou na web Levaza.
Dávno již tomu.
Takže zadání pro mé bezesné noci plné plánování zní: Dostatek volného prostoru pro psí probíhačky a spousta růží, levandulí a dalšího kvítí, co se rádo s růžemi snoubí. Už pár let se snažím a  snad se mi to daří vytvořit venkovskou zahrádku, ve které se nám dvounožcům s našimi psími kamarády bude spolu dobře žít.
Při svém pátrání po vhodných rostlinách jsem narazila na Dresliny Krásné růže. A jsem ztracená. Původně jsem chtěla jen pár růžiček jako doplněk k mé levadulové závislosti a ejhle. Je jich již dobře stovka a jistě to není konec. Stále mne láká objevovat nové, odolné, voňavé...
Když se řekne růže, levandule, šalvěje...každý si asi představí slunnou skoro středozemskou zahradu. Omyl . Moje zahrada se nachází v údolí, orientovaná je na severozápadním svahu, na pokraji Brdských vrchů. Je poměrně prostorná, s množstvím vzrostlých stromů. Partie mezi stromy dávají prostor trávníku na psí probíhačky, slunná místa patří růžím a voňavému bejlí. Přežívají jen silní jedinci, v údolí je v podstatě mrazová kotlina. To mne přivedlo k lásce k historickým růžím, které zimu i přistínění zvládají na jedničku.

 


1 komentář: