Translate

Bourbonky

  Souvenir de la Malmaison
  Bourbonky a Portlandky jsou malými skupinami růží, které měly tu smůlu, že se nachomýtly na svět jen chvíli před skupinou Hybrid Perpetualů. Proto jejich možnosti nebyly dotaženy k dokonalosti a přiznejme si to, je to věčná škoda...

  Bourbonská růže, Rosa x borboniana, byla přivezena do Francie v roce 1817 z ostrova Reunion (tehdy nazývaného Ile de Bourbon) nacházejícího se poblíž Madagaskaru v Indickém oceánu.  Původ pramáti všech Bourbonek je neznámý, ale pravděpodobně jde o přírodního křížence čínské růže a růže "Autumn Damask", protože z obou zmíněných byly na tomto ostrově pěstovány živé ploty. Jaká to šťastná koincidence namíchala tenhle koktejl - obě výše zmíněné mají schopnost opakovaného kvetení a předaly ho i své krásné dceři.

  Původní Bourbon rose měla růžovou barvu, tato pramáti je však dnes už ztracená... Jejím obrovským přínosem však je to, že svým krásným potomkům předala ve své genetické výbavě možnost opakovaného kvetení a rudé barvy zároveň. Do té doby se sytou rudou barvou pyšnily jen galiky, které kvetou pouze jednou. Ostatně, dodnes jsou kvalitní vonné opakující zdravé temně rudé růže velmi ceněné...

  Bourbonky jsou úhledné keře zpravidla kolem 1 - 1,5m výšky. Jsou o něco choulostivější než Portlandky, ale jejich krása je zase o něco delikátnější (to asi ty jemné francouzské kořeny). Portlandky na mě působí jako silné spolehlivé bojovnice, Bourbonky jako křehké aristokratické krásky. ( Upřímně, občas mám nutkavou potřebu jim do granulovaného hnoje zamíchat trochu paštiky z husích jater. Ale není to pravidlo, jen dojem. Taková Louisa Odier vás s lehkostí squatera snadno vystěhuje ze zahrady...).

  Tady už se ale pomalu dostáváme k onomu stádiu historických růží, díky kterému mají tyto rostliny pověst náročných krásek. Květům Boubronek nedělá dobře dlouhý vytrvalý déšť, keříkům zase naše středoevropské zimy. Jejich zdraví už také nepatří mezi nejpevnější, bývají napadány především černou skvrnitostí. ALE stále ještě to není nic, co by bylo fatální a nutilo mě tyto rostliny zjara ohrožovat rýčem, drtičem nebo chemií. Jsou krásné, vonné, jemné s plnými květy, které v sobě mají zvláštní nepostižitelnou porcelánovou krásu. Velmi ale doporučuji si z toho nemnohého počtu, který se nám z historie zachoval, vybrat zdravé osvědčené kultivary.

  3 komentáře:

  1. Dobry den, chtela bych Vam podekovat za Vase skvele stranky :) moc krasne napsane :) Magda

   OdpovědětVymazat
  2. Madgo, díky za pochvalu! Teď se ke stránkám zase po pauze vracím, takže snad Vás potěší i nové příspěvky :)

   OdpovědětVymazat
  3. Hana Slavíková1. července 2018 13:51

   Náhodou jsem narazila na tyto stránky a velmi mile jsem překvapena jak jsou krásně napsané ,přehledné.

   OdpovědětVymazat