Translate

Hybridy Perpetual


Souvenid du Dr. Jamain


Předem podotýkám, že tento obrázek je dočasně vypůjčený ze stránek Rosenshon Heidrich, protože mně tyhle hybridní perpetualy nezakvetou a nezakvetou... Ale dost hořkosti!

Jedná se o komplexní skupinu růží pěstovaných v 19. století. Jsou to kříženci "Autumn Damask", čínské růže, Portlandek a starých evropských růží.

Na této skupině je převratné, že přináší mezi opakující růže růdou barvu (ale zase tyto HP často jako jediné ze skupiny nevoní). Tyto růže vyvolaly ve viktoriánském období stejnou mánii, jako tulipány v Holandsku v 17.století. Zakládaly se společnosti, pořádaly výstavy, soutěže a především byla odstartována posedlost dokonalým květem růže, která dosáhla dokonalého šílenství s následující érou čajohybridů a neustala dodnes.

Já tu posedlost chápu, taky bych je chtěla vidět kvést. Pěstujeme s Levazou níže zmíněné "Souveniry" a není to žádný med. Tady spíš žádný než med...
První rok po výsadbě jsem své hochy Williama a Jamaina pěkně výchovně střihla k zemi se sadistickým zadostiučeněním starého růžařského harcovníka. Není na tom nic nezvyklého, růže tímto zásahem zpravidla zesílí a keř se rozvětví. Ale ne tak HP! V její komplikované duši koluje krev ... a teď mě kopněte, já to zapomněla, no já to sem doplním, až se mi zase rozsvítí, zatracenej Němec... a na radikální střih reaguje zastavením růstu, zastavením kvetení a zatvrzelou stagnací po dobu 2 - 3 let! Jenže tohle jsem se  samozřejmě dozvěděla až 2 roky po té, co jsem si  na svých HP zahrála na střihorukého Edwarda. Takže teď mi nezbývá než čekat a doufat... Tak čekám, doufám a remcám...

  • Souvenir de William Wood
  • Souvenir du Dr. JamainŽádné komentáře:

Okomentovat