Translate

Galiky


“Staré francouzské růže“ nebo také „Růže z Provence“. Jsou výsledkem šlechtění evropské růže Rosa gallica, o které se traduje, že si ji s sebou do Evropy přinesly při svém příchodu kmeny Keltů a o které je známo najisto, že ji s oblibou pěstovali již staří Římané. Během středověku byla pěstovaná především její varianta Gallica 'Officinalis', "Růže lékařská" či "Růže lékárníků", která se později také stala známou jako rudá růže Lancasterů ve "Válce dvou růží".

Galiky mají spíše vzpřímený než obloukovitý růst. Výškové rozmezí keře může být od cca 3/4m po 3m, záleží na daném kultivaru. Větve keře bývají prakticky bez trnů. Jsou to růže velmi zdravé a mrazuvzdorné, dokonce se traduje, že pokud jsou pěstovány v teplejších oblastech a nepřejdou trošku mrazem, tak hůře kvetou. Galiky jsou zatvrzele pouze jednoukvetoucí růže. Jsou pro ně typické tmavě růžové až rudé květy, které se u některých kultivarů svou sytostí a temnotou barvy blíží až k nedosažitelnému ideálu černé růže - př. Tuscany Superb, Cardinal Richelieu, Reine des Violettes, Generál Stefánik.... Gyliky mývají krásnou hlubokou vůni starých růží.

Rosa gallica  se ve své původní plané podobě pomocí odmoží velmi ráda šíří do prostoru. Některé kultivary mají tendenci odnožovat více, některé méně. Zvláště rády odnožují pravokořenné sazenice galik, takže pokud nemáte v záhoně dostatek místa, je záhodno sehnat si galliku raději očkovanou. Ta bude sice odnožovat také, ale o něco méně...    Žádné komentáře:

    Okomentovat