Translate

Rugosy

  Hansa
  Rosa Rugosa, po česku Růže Svraskalá, pochází z Asie, konkrétně z Japonska a Korei. Do popředí zájmu šlechtitelů se dostala až ve 20. století a dostala ji tam především její jedinečná odolnost proti chorobám.

  Rugosy krásně voní a kvetou celou sezónu. Nepředřou se, to ne, ale po prvním výrazném kvetení průběžně opakují. Je to jedna z mála růží, která má tuto schopnost i v původní přírodní nešlechtěné formě. Proto je to vlastně jedná růže, na které můžete současně najít šípky i květy. So sweet, vážně. Díky tomu není třeba odstraňovat odkvetlá květenství, jak je tomu zvykem u jiných růží. Rugosy také mají velmi specifické listy. Vyplácí se proto jejich kultivary pěstovat pěkně pohromadě, protože jinak budete nervózně obcházet záhon s pocitem "že je to takový ňáký divný ..." a vy vlastně pořád nevíte proč.

  Další švar, či nešvar - vyberte si sami - je jejich výrazná schopnost odnožovat. Kam se hrabou Galiky, chá! Pečlivě proto zvažte, kam Rugosu zasadíte, ať potom neděláte prince v růžovém království, který ostrým mečem (rýčem) s nasazením vlastního života, krve, pověsti a oděvu bojuje v záhoně o záchranu své princezny (třeba Princezny Alexandry z Kentu, nebo jiné z mnohých růžových princezen, to už závisí na vaší výsadbě). A to o tom smrtícím trní myslím smrtelně vážně.

  Dále musím určitě zmínit fakt, že tyto bojovnice dobře snáší zasolení a nepřízeň okolí vůbec, takže jsou ideálními kandidády na veřejnou výsadbu u silnic, ve městech, na kruháčích a dalších nevděčných místech. A pokud vlastníte chatičku v nějakém zálivíčku u moříčka, Rugosy jsou asi jediné růže, které tam budete kvůli zasolení půdy moct pěstovat. Takové pionýrky to jsou!

  Poslední významné plus těchto růží jsou jejich již zmíněné masivní naducané šípky. Onehdá jsem četla článek o permakulturní zahradě (to mě zajímá, to se mi líbí). A o růžích tam nebylo nic hezkého. O růžích tam vlastně nebylo vůbec nic AŽ na chválu šípků růže svraskalé, kterou právě kvůli šípkům doporučovali vpustit do svých zahrádek i zatvrzelým permakulturistům. Tak se tedy staň!

  • Ritausma
  • Hansa
  • Mary Manners
  • Schnee-Eule

   Žádné komentáře:

   Okomentovat