Translate

Portlandky a Damask Perpetual


Comte de Chambord a Rose de Rescht
Portlandky patří už dlouho mezi naše růžové favoritky a čím déle plníme své zahrady růžemi, tím více docházíme k závěru, že tyto krásky, kterých je dnes dostupno celkem nemnoho, jsou opravdu jedny z NEJ  růží vůbec.

Tyto růže jsou zdravé, nenáročné a kvetou opakovaně až do podzimu. Obecně jsou velmi voňavé, mají plné nahloučené květy, které sice nedosahují velikosti květů moderních růží, ale na druhou stranu jsou produkovány v neopakovatelné kvalitě a množství. A oproti např. anglickým růžím díky menší velikosti květu neklopí a hrdě hledí vstříc slunnému dni.

Portlandky na svět přišly okolo roku 1800 pravděpodobně skřížením jednou kvetoucí galiky s čínskou růží  a růží "Autumn Damask"( R. Damascena sempeflorens), které obě kvetou opakovaně. ( "Autumn Damask",  patří mezi velmi nemnohé růže, které mají od přírody dar opakovaného kvetení a byla údajně pěstována, uctívána a zbožňována již starými Římany. Má poloplné květy a nádhernou vůni damašských růží.) Portlandky se jinak také nazývají Damask perpetual a mezi jejich zástupci existují jemné nuance (my je budeme spokojeně ignorovat, ano?)

Portlandky dostaly své jméno po vévodkyně z Portlandu, Margaret Cavendish Bentinckové, známé sběratelce umění, mecenášce přírodních věd  a sběratelce přírodních unikátů. Portlandky se slunily na výsluní pěstitelské přízně pouze nějakých 40 let, než byly převálcovány Hybridy Perpetual. Což je ovšem nekonečná chyba...


Žádné komentáře:

Okomentovat