Translate

Tantauovy nostalgické růže

Sweet Haze
Rosen Tantau neboli RosenWelt Tantau je šlechtitelská firma vzniklá a sídlící v Uetersenv Německu.
Firma byla založena v roce 1906 Mathiasem Tantauem a stala se známou zvláště v 30.letech 20. století. 
Firma stojí za zrodem mnoha slavných růží ze skupiny čajohybridů (př. Polarstern, Super Star,...a dalších). V roce 1985 Mathias Tantau prodává firmu Hans-Jürgenu Eversovi, jehož syn  Christian Evers ji řídí dodnes. Otec a syn Eversovi stojí za zrodem mnoha tzv. Nostalgických růží, které jsou předmětem zájmu tohoto blogu.

Nostalgické růže jsou vlastně růže, jejichž květy se podobají květům historických růží. Zde by se nabízelo srovnání s Ausinovými Anglickými růžemi, ale Tantauovy Nostalgické růže se od nich v mnohém citelně liší.
Habitus keře je mnohem blíže klasické floribundě, jako které jsou tyto Nostalgické růže také oficiálně označovány. Tedy nižští vzrůst - 0,5-1m, vzpřímené větvičky nesou na svých koncích svazky květů. Pokud bychom chtěli dosáhnou efektu hustého keříku a la historická růže, stejně jako u Austinek je záhodno sázet do sponu po více kusech.
Na rozdíl od Austinových či historických růží mají Tantauky zpravidla výrazně lesklé moderní olistění. De gustibus non est disputandum, já tomu však mnoho nefandím. Je dobré na to myslet především při koncepci záhonu - barevně či tvarově květy mohou ladit, rozdílné olistění keřů ale může působit vysloveně rušivě. 
Nostalgické růže mají krásné plné květy, které se během rozkvétání často barevně mění. V barevné škále mě plní nadšením především jemné porcelánové tóny a zabarvení okvětních lístků do zelena, z čehož nad Tantauovými katalogy každý podzim kvíkám nadšením . 
Stejně jako Portlandky ve mně evokují dojem železné anglické lady, Bourbonky křehké francouzské šlechtičny, působí na mě Tantauky dojmem strohé německé preciznosti a dokonalost. A já se Vám za to všem předem omlouvám... Květy jsou překrásné, keřík dokonalý, přesto jako by tam chyběla vášeň! Možná je to i tím, že květy těchto růží z velké většiny nevoní. Říkáme o nich trošku nehezky, že jsou to "držáci". Tam, kde dlouhý déšť květy ostatních růží už dávno zničil, tam kde už ostatní růžové keříky dávno odkvetly a opadaly, Tantauky umí držet a zaplňovat místo v zeleni výsadby ještě dlouho barvou svých květů. Často si říkám, že se musím někdy zajet podívat do předváděcí zahrady v Uetersenu, jak působí výsadba složená výhradně z Tantauek... A vždycky se při té myšlence vzpomenu na Jerome Klapka Jeroma a jeho Tři muže na cestách a německé děťátko hrající si v schváleném povoleném bahýnku... no nic :)


Aspirin rose

Žádné komentáře:

Okomentovat