Translate

Alby

    Rosa Alba Maxima

Rosa alba znamená Bílá růže. Z jejich bílo-růžových květů dýchá chladná romantika středověkých zahrad bezpečně schovaných za kamennými zdmi klášterů a šlechtických sídel. Jen několik málo vyvolených si v době jejího vzniku mohlo dovolit obětovat kus půdy jen k tomu, aby na nich rostly rostliny určené čistě pro potěchu očí, nosu a duše. Rosa alba - to je bílá růže Yorků, která bojovala s Lancasterskou Galikou ve slavné válce růží...

Alby jsou velmi specifickou skupinou historických růží a jejich původ není úplně jasný. Shoda panuje v tom, že u zrodu nejspíš stála Rosa canina (tedy stará dobrá "růže šípková " a pak už je temno... Jestli ke vzniku přispěla jestě Galika nebo Damasce nebo Rosa corymbifera - toto sladké tajemství je mimo rozsah tohoto blogu.

Alby jsou dosti vzrůstné robustní keře, často širší než vyšší, takže "malozahrádkáři" by se měli mít trošku na pozoru. Vytváří rozložitý keř, dole úzký a nahoře se rozšiřující do zeleného deštníku. Samozřejmě, můžeme je tvarovat střihem a přivazováním jako většinu růží, ale... Když Albu ostřiháte, nevyhnete se pocitu (a nebude to pocit, bude to fakt), že růžový keřík bude takový "nohatý" - listí i květy začínají až od určité výšky a dole jsou jen holé trnité větve. Nic pěkného. Takže potom buď podsadba trvalkami, nebo prostě nestříhat. Právě její specifický deštníkový tvar totiž také dělá Albu Albou a ohluté větve vodorovně se zemí způsobují mnohonásobně větší násadu květů než ostříhance trčící k nebi... Ne všechny Alby jsou monstrohrůzoobři, některé jsou habitusu vzpřímenějšího a vychovanějšího - třeba Felicité Parmentiér vytváří celkem vychovaný keř, který "sevejde" tak nějak všude, taková Alba do každé zahrádky :)

Jsou to růže velmi mrazuodolné, nadšené hlasy hovoří u některých až o USDA zóně 3, většina Alb "rozdýchá" zónu 5. Kvetou pouze jednou, ale většina z nich zase dokáže vytrvale kvést až 8 týdnů v kuse (o čemž se některým moderním růžím může jen zdát...). Pokud jsou umístěny na vhodném stanovišti, jsou tyto růže vyjímečně zdravé a dobře prospívající.

Je to prostě úžasný pocit mít na zahradě keř růže, který zdobil zahrady gotických hradů a jehož květy očuchávali sami králové. Stojí to za to :)

Žádné komentáře:

Okomentovat